DIY – aplikace betonové stěrky na nábytek svépomocí – foto-tutorial

Betonový nábytek se dnes těší velké oblibě. Není divu, jelikož se jedná o krásný, praktický, přirozený a všestranný materiál. Možností pro tvorbu betonového nábytku je vícero. Buď si nábytek můžete odlít přímo z betonu nebo můžete využít jakýkoliv nábytek, který potáhnete betonovou stěrkou. Stěrka MicroBond je všestranná natolik, že je možné, díky její neobyčejné přilnavosti, ji aplikovat téměř na jakýkoliv povrch. Můžete tak ozvláštnit obyčejný „nudný“ nábytek například z lamina a vdechnout mu nový neotřelý vzhled. Jak na to? Připravili jsme pro Vás jednoduchý foto-tutoriál jak se aplikuje betonová stěrka na nábytek. V našem případě jsme se rozhodli aplikovat stěrku na malou desku a vytvořit tak dětský stoleček do našeho ateliéru.

Co budete potřebovat?

1) Nábytek nebo desku, které budete chtít propůjčit betonový vzhled

2) Ecobeton Primer 4T – penetrační nátěr

3) Stěrku MicroBond

4) Základní jednosložkovou impregnaci Cerbero Base

5) Dvousložkovou impregnaci Cerbero Sealer (případně Gi. Gi. Sealer)

6) nástroje: černý pigment, hladítko, kbelík, míchadlo, špachtli, váleček, štětec a cit pro detail 🙂

Betonový nábytek ze stěrky - jak na to?

Krok č. 1 - pořízení desky

První co si budete muset opatřit je deska nebo nábytek na kterou budete aplikovat stěrku. Při výrobě malých stolků se dají využít různé odřezky z hobbymarketu. Ideální materiál je buď klasická kuchyňská polaminovaná dřevotřísková deska, MDF, HDF, OSB, případně překližka. Klasickou dřevotřísku bychom z důvodu vyšší nasákavosti nedoporučili. V našem konkrétním případě jsme zvolili odřezek z kuchyňské desky, pořízený v hobbymarketu za 99,- Kč. Před aplikací jsme ji očistili od prachu a případné mastnoty.

Krok č. 2 - aplikace můstku Ecobeton Primer 4T

Před samotnou aplikací mikrocementové stěrky Microbond, je vhodné a žádoucí na podklad nanést adhezní můstek Primer 4T. MicroBond by bez problému přilnul i přímo na povrchu z lamina, ale Primer 4T Vám usnadní aplikaci první vrstvy na hladkém povrchu a také ochrání desku před vlhkostí. Na laminátovém povrchu vytváří povrch s jemnou strukturou, na kterou se následně stěrka aplikuje bez problému. Savé povrchy typu surového dřeva, MDF, HDF, OSB ochrání před nasáknutím vodou a případným zbobtnáním či zkroucením podkladu.

Krok č. 3 - aplikace 1. vrstvy mikrocementové stěrky Ecobeton MicroBond

Nejzásadnější krok celé aplikace je natažení stěrky MicroBond. V našem případě jsme použili šedou stěrku Microbond rozmíchanou s pigmentovnou vodou (koncentrace 30 ml černého pigmentu na 1 l vody). Betonová stěrka na nábytek se standardně provádí ve dvou vrstvách, kde druhá vrstva se aplikuje nejdříve po pár hodinách, jakmile je první vrstva stěrky dokonale proschlá. K aplikaci se využívá různých hladítek. Na prvotní natažení stěrky je vhodné měkčí hladítko (například hladítko Parfait Liss). Nejen pro ty, kteří aplikaci provádí poprvé, je vhodné rozdělit si povrch na vodorovné a svislé plochy a natahování těchto ploch rozdělit. Jinak řečeno pro zpracování dokonalých hran se vyplatí stěrku nanést nejprve na vodorovné ploše, očistit hrany, a po zaschnutí této vrstvy aplikovat stěrku na hranách.

Krok č. 4 - aplikace 2. vrstvy mikrocementové stěrky Ecobeton MicroBond

Pokud jste zdárně aplikovali první vrstvu, čeká vás následně aplikace druhé vrstvy. Je vhodné si první vrstvu lehce přebrousit, aby jste povrch dokonale připravili na aplikaci druhé vrstvy. Aplikace druhé vrstvy zpravidla probíhá obdobně jako první vrstvy. Rozdíl je pouze v tom, že při aplikaci druhé vrstvy již řešíte finální dekora a vzhled povrchu. Je tedy možné vytvářet různé dekory, šmouhystruktury atd. Při požadavku hladkého povrchu je vhodné využít techniky gletování, k čemuž se využívá hladítko tvrdší, například benátské hladítko.

Krok č. 5 - aplikace 1. vrstvy impregnace Cerbero Base

Po úspěšné aplikaci 2. vrstvy betonové stěrky MicroBond provedeme opět přebroušení povrchu. Následně Vás čeká impregnování povrchu. Jedná se již o finalizaci povrchu. Impregnace dodávají povrchu omyvatelnost a odolnost. Standardně se aplikují 2 vrstvy jednosložkové impregnace Cerbero Base a 1-2 vrstvy Cerbero Sealeru. Aplikaci 1. vrstvy Cerbero Base provádíme buď mikrovláknovým aplikátorem, případně válečkem s delším vlasem. 

Krok č. 6 - aplikace patiny

Tento krok není nezbytně nutný a je možné jej vynechat. Pokud ale chceme povrch ozvláštnit či více zašmouhat nebo zvýraznit strukturu, je možné povrch opatřit patinou. Jedná se o naředěnou pigmentovanou impregnaci Cerbero Base. Patina se nanáší v malém množství a pomocí houby se rovnoměrně vmasíruje do povrchu. Patina více ulpí ve strukturách, které více ztmaví. Více o této technice naleznete zde: https://www.microbond.cz/patinovani-betonove-sterky/

Krok č. 7 - doimpregnování povrchu Cerbero Base + Cerbero Sealer

V momentě kdy jsme dokončili patinování a jsme s dekorem spokojení nás od dokončení dělí pouze doimpregnování, které již nepředstavuje větší časovou náročnost. Vyjma první vrstvy impregnace (krok č. 5) se všechny další vrstvy provádí válečkem s delším vlasem (min. 8 mm). Nejprve tedy aplikujeme 2. vrstvu Cerbero Base a po zaschnutí za cca 1 hod. aplikujeme 1. vrstvu Cerbero Sealer. V našem případě jsme tady aplikaci ukončili, jelikož se bude jednat o stoleček pro děti, který nebude vystaven až tak velkému zatížení. Na kuchyňské linky ale doporučujeme aplikovat 2 vrstvy Cerbero Sealeru. 

Finální výsledek

Cílem bylo vytvořit malý stolek v betonovém dekoru, který bude v rámci našeho ateliéru sloužit těm nejmenším v době, kdy rodiče jednají o stěrkách do svého obydlí. Chcete se na „betonový nábytek“ podívat naživo, pak si domluvte schůzku a stavte se za námi. 

Další aplikace - betonový nábytek ze stěrky