Jak na výběr betonové stěrky? Jak vybrat tu správnou!

Betonová stěrka - aplikace na stěně

Betonový design je pilířem současné moderní architektury. Čisté linie, přirozený, minimalistický vzhled, který se nepere o svou pozornost, ale vytváří příjemnou atmosféru v interiéru i exteriéru. To jsou vlastnosti, kvůli kterým se beton a jeho imitace těší velké oblibě u architektů a designerů. V následujícím článku Vám poradíme jak na výběr betonové stěrky.

Betonového vzhledu dnes bývá docíleno přiznáním betonu jako konstrukčního materiálu nejrůznějších stavebních prvků. Při tomto záměru dochází k odlívání betonu v pohledové kvalitě za použití nejrůznějších technik. Tam kde nelze nebo není vhodné využít tohoto principu přichází na řadu stěrky, které beton více či méně imitují. Na trhu je v současnosti nabízena poměrně široká škála těchto materiálů. Svým vzhledem, složením a způsobem použití se však od sebe navzájem liší. Níže si proto popíšeme, jaká jsou základní kritéria pro výběr vhodné betonové stěrky.

Jaká kritéria by měla ovlivňovat výběr betonové stěrky?

 

1) Vzhled, přirozenost, věrohodnost

– Vzhled je u dekorativních stěrek zřejmě v první fázi nejdůležitější kritérium. Pokud požadujete co nejvěrohodnější výsledek, je dobré zvolit materiál, který je betonu materiálově nejblíže. Například stěrky na bázi cementu, budou vždy vypadat v interiéru přirozeněji, než v případě použití různých dekorativních nátěrů na bázi akrylátu, silikátu nebo epoxidu, které betonovou stěrku pouze imitují. Imitace je když jednomu materiálu propůjčujeme vzhled materiálu jiného. Většinou ani architekti tyto napodobeniny nehodnotí pozitivně.

2) Funkce, místo použití

– Asi nejzásadnější kriterium které ovlivňuje výběr betonové stěrky by měl být Váš požadavek na funkci, resp. místo, kde chcete stěrku použít. Jednoduché pravidlo je, čím jsou náročnější požadavky na funkci, tím se výběr použitelných materiálů zužuje. Pokud plánujete například stěrku na stěně za televizí v obývacím pokoji, zde lze použít prakticky jakoukoliv stěrku nebo nátěr. V tomto případě máte nejširší možnost výběru. I v neimpregnovaném stavu zde má stěrka poměrně velkou šanci na dlouhodobou bezproblémovou životnost.

Jinak tomu je ale například u stěny za kuchyňskou linkou, kde je nutné aby materiál byl tvrdý, odolný a hlavně kvalitně ošetřen tak, aby odolával mastnotě, kuchyňské chemii a vysokým teplotám.

Podobná a poměrně často poptávaná aplikace je aplikace ve sprchovém koutě. Zde je určitě žádoucí, aby výrobce daný materiál pro toto použití doporučil a sdělil Vám systémovou skladbu. Více na toto téma se dočtete v dalším článku zde: https://www.microbond.cz/betonova-sterka-do-sprchoveho-koutu/

3) Zdravotní nezávadnost

– Pokud plánujete aplikaci stěrky na větší ploše ve Vašem interiéru, měla by Vás zajímat i zdravotní nezávadnost dané stěrky. Z našeho pohledu syntetické stěrky pro toto použití nejsou vhodné. Systém by měl být v domácnostech uzavírán vodou ředitelnými laky a dodavatel by měl prokázat zákazníkovi jejich nezávadnost. Více o tomto tématu naleznete v jiném článku zde: https://www.microbond.cz/zdravotni-nezavadnost-podlah-aneb-tekave-latky-voc-v-soucasnych-interierech/ Dále by každý kvalitní dodavatel měl mít zveřejněné bezpečnostní, technické listy, certifikáty a případné laboratorní testy na svých webových stránkách.

4) Odolnost

– Pokud vybíráte stěrku na podlahu, tudíž povrch mechanicky zatěžovaný, měla by Vás zajímat i odolnost stěrky. Na podlahy vybírejte materiály certifikované dle ČSN EN 13813.

5) Respekt k ekologii

– Respektování ekologie by mělo být zodpovědností každého člověka. Vybírejte proto materiály, které pokud možno co nejméně zatěžují životní prostředí.

6) Reference

– Pokud máte doporučení od známého na nějaký typ stěrky, je to ideální. Může Vám sdělit informace z aplikace, poradit a sdělit přímou osobní zkušenost s funkčností a údržbou.

Na druhou stanu je zapotřebí být obezřetný při utváření si úsudku z neosobních recenzí na internetu, které nemusejí být vždy naprosto důvěryhodné a stávající se v současností čím dál častější například nástrojem nekalého konkurenčního boje apod.

Reference dodavatele ve Vás mohou vzbudit důvěru. Pokud jsou reference navíc nejen z naší republiky, ale i jiných států či dokonce kontinentů je to dalším ukazatelem spolehlivosti a ověřenosti celého systému.
 
 

7) Technická podpora, servis

– V případě, že si chcete dekorativní stěrky realizovat svépomocí, o to více budete potřebovat detailní informace k úspěšné aplikaci. Potom se vyplatí vybrat dodavatele, který má srozumitelně a detailně sepsaný manuál. Kvalitní dodavatelé Vám poskytnou i vzorky k otestování. Pokud dodavatel disponuje technickou podporou, je to pro Vás jistější volba. Aplikace dekorativních stěrek je ruko-dílo, kde při zpracování mohou vznikat různé komplikace. Technická podpora je tedy pro úspěšnou aplikaci zcela zásadní!

Obecná doporučení pro výběr betonové stěrky

Obecně lze doporučit následující posloupnost při výběru dodavatele „betonové“ stěrky.

1) vzhled
2) funkce
3) odolnost
4) nezávadnost
5) technická podpora

Věříme, že Vám výše uvedené informace pomohou s výběrem správného materiálu. V opačném případě neváhejte kontaktovat naši technickou podporu na +420 514 514 941 nebo na  podpora@microbond.cz