STRUKTUROVANÁ BETONOVÁ STĚRKA

aplikace betonové stěrky Microbond na krbu

Realizace: www.qualibau.com

 

Obecně

 

Strukturovaná stěrka je takový povrch, který není homogenně hladký po celé ploše, ale vyskytují se na něm nejrůznější změny povrchu v podobě, prohlubní, hrubších míst apod.

Strukturované dekory stěrky Microbond mají nepřeberné množství podob. Jejich design určuje aplikátor svou fantazií, kreativitou a technikou natažení. Dekory s výraznými strukturami se obecně hodí na menší plochy, kde je potřeba docílení výraznějšího efektu a kde není požadavek na zcela stoprocentní snadnou omyvatelnost, jako jsou například podlahy či kuchyňské pracovní desky. Vhodnými místy pro aplikaci strukturovaných stěrek tedy můžou být např. dekorativní stěny, krby, nábytek a pod.

Technika

 

Techniky, jak tohoto dekoru docílíme jsou nejrůznější a při jejich využití se ve fantazii meze nekladou. Obecně platí to, že se strukturované dekory tvoří při samotném natažení rozmíchané směsi Microbondu. Přímo nerezovým hladítkem nebo i třeba s využitím jiných nástrojů natahujeme stěrku, ne do co nejhladšího povrchu, ale „otiskáváme“ do něj hladítko, tvoříme výškraby, napodobeniny kavern apod. Můžeme si pohrávat s hustotou Microbondu. Při požadavku na výrazné struktury se většinou hodí hustší směs, která lépe trží tvar. Po vytvoření požadovaných struktur můžeme stěrku nechat mírně zavadnout a následně přegletovat, což vyhladí nejvyšší místa stěrky nebo necháme stěrku zaschnout a vytvrdnout a přebrousíme ji do požadované „hladkosti“. Jako u ostatních dekorů je vhodné si techniku nejdříve vyzkoušet na menší desce a vytvořit vzorek.